Jak udržet rozpočet interiéru pod kontrolou

Pořízení nového interiéru je nákladná a dlouhodobá investice. Je proto dobré vědět, na co si dát pozor, aby se vyplatila. Většina lidí zařizuje nový interiér párkrát za život, pro nás je to každodenní činnost. Sepsali jsme proto naše zkušenosti, které vám pomohou vybrat si firmu, se kterou budete spokojení.

4 znaky dobré firmy

Pokud vám firma dodá následující čtyři položky, jedná se o seriozní nabídku:

  1. Precizně zpracovaný projekt
  2. Položkový rozpočet
  3. Dílenská dokumentace
  4. Projektové řízení

1. Precizně zpracovaný projekt

Podrobně zpracovaný projekt je zárukou, že firma dodrží rozpočet. To však nejde bez detailních podkladů od architekta. Jestliže žádné neexistují nebo jsou nedostatečné, firma by měla provést vlastní měření. Jedině tak může připravit tzv. studii, tedy konkrétní návrh interiéru.

Jedná se o vizuální návrh, který vychází z vašich představ a z možností firmy. Při výběru se nebojte vyžádat si vzorky a konzultovat své představy. Materiály, kování, funkční prvky atd. vybírejte pečlivě – jedině tak budete s výsledkem spokojení i po delší době.

2. Položkový rozpočet

Podrobně rozepsaný rozpočet je nejúčinnější způsob, jak mít jistotu, že firma dodrží, co slíbila. Najdete v něm detailní soupis a cenu všech použitých materiálů, kování a dalších součástek včetně jejich množství. Díky tomu získáte přesnou částku, která se nezmění, resp. jen když to bude vaše rozhodnutí. Kalkulace se může upravit například tehdy, když se po schválení projektu rozhodnete pro dodatečné úpravy.

Položkový rozpočet by měl být přiložen ke smlouvě o dílo (SoD). Je dobré mít ve smlouvě popsány i vícepráce a méněpráce, aby se předešlo případným neshodám v průběhu realizace. Vícepráce upravují změny rozpočtu, které vzejdou z vaší strany po schválení projektu, typicky při použití dražšího kování či luxusnější povrchové úpravy. Méněpráce pak podchycují situace, kdy z nějakého důvodu zmenšíte původní rozsah zakázky, například když z projektu kvůli nedostatku financí odstraníte jednu místnost.

položkový_rozpočet-1 položkový_rozpočet-2

3. Dílenská dokumentace

Samotná vizualizace je určená především pro vás, abyste věděli, co kupujete, a nebyli odkázáni jen na svoji představivost. Pro výrobu však vizualizace nestačí, protože neobsahuje žádné technické detaily. Aby řemeslníci věděli, co a jak mají vyrobit, tedy jaké jsou přesné rozměry všech dílů a jak mají být smontovány, je nezbytné poskytnout jim dílenskou (nebo také výrobní) dokumentaci. Dbejte proto na to, aby ji firma dodala.

Výrobní dokumentace

Výrobní dokumentace

4. Projektové řízení

Realizaci si můžete řídit sami. To ale obnáší neustálou komunikaci se všemi zúčastněnými stranami – architektem, řemeslníky a firmou, která dodává interiér. Časová náročnost odpovídá téměř práci na plný úvazek. Ideální proto je, když se o koordinaci prací a komunikaci postará přímo dodavatelská firma. Ušetříte si starosti, ale hlavně čas, který můžete věnovat čemukoliv jinému. Navíc budete mít jistotu odborného dohledu.

projektové_řízení

Vyberete správně

Z vlastní dlouholeté zkušenosti v oboru víme, že když je projekt dobře připravený, rozpočet podrobně rozepsaný a na realizaci dohlíží odborník, většina zakázek dopadne k naprosté spokojenosti obou stran. Pokud budete mít při výběru dodavatelské firmy výše popsané na paměti, věříme, že vyberete dobře a budete spokojení jak s průběhem realizace, tak s výsledkem.

Stále vám něco není jasné? Ozvěte se nám a my vám rádi poradíme.

Sdílet na: